Zaburzenia defekacji

Skąd się biorą zaburzenia wypróżniania? Ich przyczyna najczęściej leży w schorzeniach przewodu pokarmowego… ale nie tylko! Mogą przybrać postać zaparć, kiedy masy kałowe nie są przesuwane ku odbytnicy, bądź biegunek, wywoływanych przez zaburzenia wchłaniania lub przyspieszony pasaż jelitowy. Niektóre zespoły chorobowe mogą objawiać się naprzemiennie zaparciami i biegunkami.

Czym są zaparcia?

Szacuje się, że nawet 20-30% naszej populacji cierpi z powodu zaparć. Zaburzenie to polega  na znacznym wydłużeniu czasu przechodzenia treści jelitowej przez układ pokarmowy. A kiedy możesz uznać, że Twoim problemem są właśnie zaparcia? Zgodnie z definicją, o zaparciach można mówić, kiedy wypróżniasz się rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Najczęściej przyczyną tej dolegliwości jest nieodpowiedni sposób żywienia. Wówczas problem możesz rozwiązać w bardzo prosty sposób, wprowadzając odpowiednią dietę bogatą w błonnik. Warto jednak pamiętać, że zaparcia u osoby, która nigdy wcześniej nie miała problemów z wypróżnianiem, mogą być sygnałem choroby. Wskazana jest wtedy wizyta u specjalisty.

Zaparcia mogą mieć charakter:

  • czynnościowy – tak jest m. in. w zaparciach nawykowych czy po urazie rdzenia kręgowego
  • lub organiczny – w tym choroba Hirschprunga i wypadanie odbytu.

Oddzielnym problemem są zaburzenia pasażu jelit, które objawiają się zmniejszoną częstością oddawania stolca. One również mogą pojawiać się na tle zaburzeń czynnościowych (np. zbyt wysoka podaż wapnia czy zatrucie ołowiem) i organicznym (nowotwory okrężnicy, choroba uchyłkowa). Zaburzenia pasażu mogą również być wywołane osłabieniem skurczy jelit. A kiedy ten właśnie problem może dotyczyć Ciebie? Na przykład:

  • w przypadku nadmiernego stresu,
  • w stanach lękowych,
  • w przypadku nerwicy i depresji,
  • a także w niektórych zaburzeniach metabolicznych.

Zwolnienie pasażu może być także skutkiem przyjmowania pewnych leków, w tym niektórych preparatów stosowanych przez osoby z nadciśnieniem.

A czym jest biegunka?

Dotyczy Cię problem biegunki, jeśli oddajesz stolec co najmniej trzy razy w ciągu doby lub ma on wyraźnie zmienioną konsystencję: na płynną lub półpłynną. Tym objawom często towarzyszą inne:

  • podwyższenie temperatury,
  • ogólne osłabienie,
  • bóle brzucha
  • i odwodnienie.

Uważaj szczególnie na odwodnienie. Wraz z zaburzeniami elektrolitowymi stanowi ono jedno z najpoważniejszych powikłań biegunki.

Warto dowiedzieć się, co powoduje biegunkę. Do najczęstszych przyczyn należą infekcje wirusowe i bakteryjne. Wśród tych pierwszych dominują rotawirusy i adenowirusy. Co do bakterii, często słyszy się o zakażeniu salmonellą czy Escherichią Coli. Biegunki mogą być także objawem niepożądanym stosowania niektórych leków. Zachowaj więc szczególną ostrożność w trakcie przyjmowania antybiotyków, leków cytostatycznych, leków na nadkwasotę i refluks żołądkowy – właśnie one sprzyjają nadmiernej częstości wypróżnień.

Nie lekceważ tej dolegliwości! Dużym ryzykiem powikłań obarczone są szczególnie biegunki mające charakter przewlekły, czyli trwające powyżej dwóch tygodni. Są objawem takich chorób jak celiakia, nietolerancja laktozy, różnorodne zaburzenia wchłaniania, stany zapalne jelit czy zespół krótkiego jelita.

Na koniec warto wiedzieć, że istnieją choroby, które mogą objawiać się naprzemiennymi zaparciami i biegunkami. Takie zaburzenia są charakterystyczne m. in. dla choroby Leśniowskiego–Crohna, zaliczanej do grupy nieswoistych zapaleń jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>